EM-holdet svækket af skader

Lyt til artiklen

Efter to kampe uden skader gik det galt i den tredje. Den rasende og dramatiske måljagt mod Israel i Helsingborg kostede nemlig dyrt - så dyrt, at det danske EM-mandskab kan blive alvorligt svække til morgendagens vigtige mellemrundekamp mod Tjekkiet i Göteborg. Først måtte Lars Krogh hinkende hjælpes ud til udskiftningsbænken med en tilsyneladende forstuvet højre ankel - og først i dag klarlægges det, hvor alvorlig skaden er. Landsholdets fysioterapeut Peter Poulsen vurderer dog Lars Kroghs mulighed for at stille op i morgen til 50-50. Dernæst måtte anfører Joachim Boldsen lægge sig ud på udskiftningsbænken med en kraftig næseblødning. Han kom ikke på banen igen, da man frygtede for et nyt brud på det Boldsenske snudeskaft. Og sidste mand på skadeslisten er Christian Hjermind, der fik en muskelforstrækning, da han scorede sit andet mål i kampens slutfase.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her