Mens de danske håndboldpiger fejrer triumfer ved VM i Italien, er mændenes landstræner Torben Winther ved at lægge de sidste kort i spillerkabalen inden EM-slutrunden, der afvikles i Sverige 23. januar-4. februar. I går blev 21 spillere udtaget til bruttotruppen, men inde i hovedet har landstræneren EM-holdet klar, og derfor bliver truppen også skåret ned til de endelige 16 spillere allerede inden landsholdets to træningsturneringer umiddelbart inden slutrunden. »Til den tid skal spillerne ikke være i en konkurrencesituation, og træningskampene skal i stedet bruges til at køre de forskellige systemer ind på rygraden. Derfor får spillerne allerede efter vores fællestræning i Brøndby at vide, om de er reserver eller ej«, siger Torben Winther, der i den forløbne uge har noteret et afbud fra Nikolaj Jacobsen. Venstrefløjen fra Kiel er ude i et halvt år med en alvorlig knæskade, og det betyder, at Koldings Lasse Boesen rykker fra andet til første geled, mens Michael Hoffmann fra Team Helsinge indtræder som reserve. »Når det nu endelig skulle være, så er Lasse Boesen et godt alternativ. Modsat Nikolaj kan han nemlig også spille venstre back, og det giver mig pludselig nogle spændende alternativer«, kommer det fra landstræneren. Han holder indtil næste fredag en plads i truppen åben til stregspilleren Michael V. Knudsen, der først der får endelig besked på, om han kan genoptage træningen efter en alvorlig håndskade. Må også Knudsen melde fra til EM, står rutinerede Ian Marko Fog klar til at overtage pladsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Republikansk profil: »Tabet vil trække spor længe – måske et helt årti frem«
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.