Der er tale om en opvisningskamp, når de to tennislegender Boris Becker og John McEnroe tirsdag aften mødes i K.B. Hallen i anledning af Kjøbenhavns Boldklubs 125-års jubilæum. Men ta' ikke fejl. Begge spillere vil gå på banen for at vinde. Selvom både 34-årige Becker og 42-årige McEnroe har udspillet deres rolle blandt verdens bedste tennisspillere og nu tilhører ATP's Seniortour, fejler vindermentaliteten ikke noget. »Vi vil begge give publikum en god forestilling, men der er nogen, som man aldrig har lyst til at tabe til, og John McEnroe er en af dem«, lød det fra Boris Becker, da han mandag svarede på spørgsmål fra den danske presse, som ville vide, hvorfor det er ekstra vigtigt at vinde over den otte år ældre amerikaner. »John McEnroe er en af mine gode venner uden for banen, så det er en fordel, når vi spiser middag sammen og taler om, hvem der senest har vundet«, sagde Boris Becker, der sad bænket mellem danske Kenneth Carlsen og svenske Andreas Vinciguerra, som skal varme op til aftenens hovedkamp. Til gengæld var John McEnroe fraværende, men han skulle komme til Danmark om natten og være klar til aftenens opgør.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Om en måned skal de være ude: Op mod 100 musikere får frataget deres øvelokaler
-
Trump joker om at overtage Cuba 'når arbejdet i Iran er færdigt'
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Susan Knorrenborg
Konservativ historiker om danskhedsdebatten: Gift bliver downloadet til let påvirkelige unge menneskers sind i det her land
ANALYSE
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























