De hårdt prøvede spillere fra Lyngby var onsdag aften ude for en ny skuffelse. da holdet på udebane tabte til 2. divisionsklubben Næstved i femte runde af landspokalturneringen i fodbold. Også Brøndby blev slået ud, mens FC København vandt. 1499 tilskuere så sydsjællænderne vinde med 4-2 i en kamp, som Næstved havde fuld kontrol over. Lyngby kom allerede bagud efter ti minutter på et selvmål, og ved pausen stod der 2-0 til hjemmeholdet. God debut for Morten Bruun Superligaens bundprop Silkeborg fik til gengæld repareret lidt på den flossede selvtillid i udekampen mod den københavnske 2. divisionsklub Skjold, som var midtjydernes første kamp med Morten Bruun som træner. Silkeborg vandt med 3-1 på et ægte hattrick af Peter Skjøtt, der scorede sit sidste mål seks minutter før tid. På Brøndby Stadion fik OB også gang i målscoringen, og lidt overraskende slog fynboerne Brøndby med 4-2. Mål af Møller FC København vandt ude med 2-0 over Viborg på mål af Morten Bisgaard og nyankomne Peter Møller, der dermed blev noteret for sin første scoring for københavnerklubben. Køge tabte 2-3 til AB, mens Randers Freja kunne forlade Fyn med en 5-4 sejr over Korup efter forlængelse og straffespark.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder. »Sov godt«
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder. »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00



























