Claudio Lopez og Fernando Couto sørgede lørdag eftermiddag for, at Lazio sikrede sig sæsonens første sejr i den italienske Serie A, da holdet besejrede Atalanta med 2-0 på det Olympiske Stadion i Rom. Tre minutter før pausen scorede Lopez til 1-0. Efter pausen pressede Atalanta hårdt, men misbrugte flere gode chancer. I stedet var det Couto, som fik sat sejren på plads med den afgørende scoring og Lazios første sæsonsejr i seks kampe. Lazio rykker med sejren op på niendepladsen med syv point, mens Atalanta ligger tredjesidst.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce