Cykelrytteren Frank Høj har en høj stjerne i dansk cykelsport. I hvert fald hvis man skal dømme ud fra den interesse, der omgiver ham fra de to danskerhold CSC Tiscali og Team fakta. Begge har forhørt sig om muligheden for at få danskeren tilknyttet deres trup. »CSC Tiscali har været ret nysgerrige efter at høre til mine kontraktforhold. Og Kim Andersen (sportsdirektør Team fakta, red.) har også været omkring mig for at høre lidt til, hvad vi kunne finde ud af. Det lyder spændende, og jeg har sagt det samme til dem begge. Min kontrakt er toårig, men der er en klausul, som gør, at jeg kan købes fri af Team Coast«, fortalte Frank Høj før 2. etape af Danmark Rundt. »Det ville være enormt spændende at komme til at køre for et af de to danske hold. CSC Tiscali selvfølgelig, men også Team fakta, som, jeg synes, er et utroligt interessant hold. Der kommer til at ske meget den kommende tid. Jeg står godt nok i en situation, hvor det er svært at slippe Team Coast. Jeg tjener gode penge i øjeblikket - flere end jeg er værd«, sagde danskeren med et smil. Frank Høj, der blandt andet blev dansk mester i 1998, har ikke vundet sejre i år. /ritzau/ 151930 CET AUG 01
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Vi klager! Ja, men det gjorde vi også i gamle dage
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce