Basketballspilleren Mikkel Langager er blevet så træt af sin tidligere græske klub, Makedonikos, at han nu slæber klubben i retten. I maj rejste den 28-årige topspiller hjem til Danmark, og siden da har han forgæves ventet på at få udbetalt de fem måneders løn, som klubben fra Thessaloniki skylder ham. Ifølge Langager har han omkring 150.000 dollar til gode - knap 1,3 millioner kroner - og dem skal en græsk advokat nu forsøge at inddrive ad rettens vej. »Nu gider jeg ikke vente længere. Jeg har prøvet at være flink, men vi kan ikke blive enige. Derfor ser jeg ingen anden udvej end at lægge sag an. Jeg håber, at det kan blive sat i gang i næste uge, men hvis jeg kender det græske system ret, bliver det nok nærmere i slutningen af august«, siger Mikkel Langager. Efter 10 år som udlandsprofessionel står den tidligere Horsens-spiller nu uden klub.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce