Den danske forsvarsspiller Martin Laursen fortsætter karrieren i den italienske storklub AC Milan efter et kort stop i Parma. Det blev en realitet sent i går, da den 24-årige landsholdsspiller skrev under på en femårig kontrakt til en værdi af 22 milliarder lire - svarende til knap 85 millioner kroner. Når det obligatoriske lægetjek er overstået mandag, er Martin Laursen klar til at iføre sig Milans rød- og sortstribede trøje. »Det hele er gået lidt stærkt det sidste par dage, men nu skulle alt være i orden. Jeg har det rigtigt godt med at være kommet til en så god klub som Milan. Det bliver meget, meget spændende, og jeg glæder mig til at komme i gang. Selvfølgelig er der stor konkurrence om pladserne, men jeg tror, at jeg har en realistisk chance for at komme på holdet«, siger Martin Laursen til Ritzau. Tirsdag starter han træningen sammen med landsholdskollegaen Thomas Helveg, der spiller endnu en sæson i Milan, inden han næste år skifter til Inter. Den 1,90 meter høje dansker ved endnu ikke, hvornår han første gang kommer i aktion for Milan, men Martin Laursen glæder sig til at skulle spille på et hold, der både kan blande sig i toppen på det nationale og internationale plan. »Det bliver dejligt at skulle spille sammen med Thomas. Han er en rigtig fin fyr, som jeg har det godt sammen med. I Milan er mine ambitioner at komme til at spille så meget som muligt og at lære af mine medspillere. Det vigtigste er, at jeg udvikler mig. Og så bliver det bliver sjovt at skulle spille for en klub, der går efter at vinde mesterskabet. I Verona drejede det sig mere om ikke at ryge ud af Serie A«, konstaterer Martin Laursen, der kun nåede at være tre uger i Parma efter skiftet fra Verona.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Ud af 925.599 stemmer adskiller blot 43 nu de to kandidater
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.