Undertippede Zaragoza kunne sent lørdag aften kalde sig spanske pokalmestre i fodbold, efter at holdet i Sevilla slog favoritterne fra Celta Vigo i finalen med 3-1. Det var femte gang, at Zaragoza vandt det spanske pokaltrofæ. Dermed sikrede holdet sig en plads i UEFA Cuppen, hvor Zaragoza i efteråret skal repræsentere Spanien sammen med Valencia og Celta Vigo. Det var ellers Celta Vigo, som kom bedst fra start med en scoring fra den russiske landsholdsspiller Alexander Mostovoj. Zaragoza, som for nylig med nød og næppe undgik nedrykning i den spanske 1. division, slog dog tilbage med udligningen fra anfører Xavi Aguado. Zaragozas to sidste scoringer stod Yordi og Jamelli for. Den sidste scorede på straffe.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Er det en joke?
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
-
Fra den ene dag til den anden lukkede USA den europæiske dommers liv ned. Nu svarer EU igen
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























