Everton har nu officielt budt på Anderlecht's canadiske angriber Tomasz Radzinski, som havde så megen succes i dette års Champions League. Everton-manager Walter Smith ser den 27-årige som afløseren for Francis Jeffers, som røg til Arsenal i sidste uge for 10 millioner pund. Nu lægger det næste træk så hos den belgiske klub, der skal afgøre om den kan undvære Radzinski efter at have sagt farvel til Jan Koller, der er smuttet til tyske Dortmund. Radzinski scorede 23 gange i sidste sæson i Belgien og var manden bag begge mål, da holdet slog Manchester United i Champions League i oktober. Anderlecht har selv vurderet deres angriber til at være otte millioner pund værd.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Du ville ikke holde mere end 11 minutter i smatten, Lily Collins
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Christian Jensen
LISTEN




























