Torben Winther var en yderst tilfreds landstræner, da søndagens lodtrækning til EM i herrehåndbold var overstået i Stockholm. Danmark kom nemlig i gruppe med Rusland, Portugal og Israel og slap dermed for nogle af de mest frygtede nationer. Men det var en nervepirrende lodtrækning, da det til allersidst stod klart, at Danmark ville trække enten de stærke jugoslavere eller de mindre kendte israelere fra laveste seedningslag. Men Torben Winther kunne ånde lettet op, da det blev det Israel, som blev sidste modstander. Bør gå videre »Denne gang var det vores tur til at have heldet, og jeg synes, gruppen ser overskuelig ud. Vi kan tabe til alle hold, men også vinde, og jeg mener, vi bør kunne gå videre til mellemrunden«, vurderede Torben Winther oven på lodtrækningen. Det er de tre bedst placerede hold i hver pulje, som går videre til en ny puljeinddeling. Her mødes de tre bedste fra Danmarks gruppe med de tre bedste fra gruppe A, som består af de forsvarende europamestre fra Sverige, Polen, Ukraine og Tjekkiet. De to bedste kvalificerer sig herfra videre til semifinalerne. Også de mulige modstandere i mellemspillet er Torben Winther meget tilfreds med at skulle møde i stedet for holdene i de to øvrige grupper, hvor man finder bl.a. Spanien, Slovenien, Tyskland og Frankrig.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Du ville ikke holde mere end 11 minutter i smatten, Lily Collins
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























