Politiken søndag: Der blev lidt kortere til Japan for en kvindelig dansk brystsvømmer samtidig med at de to kandidater til VM-deltagelse i Fukuoka lagde sig tæt op af hinanden. Hverken Julie Hjorth-Hansen med sin personlige rekord på 1.12,47 min. i A-finalen i Barcelona eller Majken Thorup, der vandt B-finalen med 1.12,06 min., opfyldte det direkte VM-kvalificerende krav på 1.11 min., men dels har de yderligere en chance i den kommende uge i Canet, dels er niveauet med personforbedringer på henholdsvis to og halvandet sekund flyttet så meget, at sportschef Jens Glavind formentlig vil VM-udtage en holdmedley med Louise Ørnstedt i rygcrawl, Mette Jacobsen i butterfly og Sophia Skou i crawl. Lørdagens bedste danske placering i Barcelona opnåede helt som sædvanlig Mette Jacobsen med tredjepladsen i 200 meter fri, hvor hun blev sejret af Claudia Poll, Costa Rica, og australieren Elke Graham. Sophia Skou var et halvt sekund fra at opfylde det VM-kvalificerende stabilitetskrav, da hun med 1.01,24 min. blev nummer 4 i 100 meter butterfly, men hun har en chance igen i dag - og i de resterende tre stævner i Mare Nostrum-serien. Der er i Barcelona deltagelse af danske juniorsvømmere, og det gav sig udslag i en dansk juniorrekord i 100 meter brystsvømning, sat af Kristian Outinen med 1.06,25 min. - mere end et halvt sekund hurtigere end Jakob Kaltofts tid fra 1997.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.