Politiken mandag: I de sidste par dage har den ellers meget talende Lotte Kiærskou vandret nærmest stum rundt på Hotel Flora i den tjekkiske ny Olomouc. Et halsonde havde berøvet den stærke playmaker talens brug, men i går var hun tilbage med velsmurte stemmebånd, så hun kunne advisere holdkammeraterne om hvilke systemer, der skulle sættes i værk i VM-kvalifikationskampen mod Tjekkiet. Og efter sejren havde den kommende Viborgspiller da også stemme nok til at forklare om sit syn på den danske indsats. »Selvfølgelig var Tjekkiet ikke så gode, som vi havde frygtet, men jeg synes, at vi skal bruge det positivt og sige, at vi lavede en god indsats«, sagde Lotte Kiærskou, der var glad for at være ude af det, hun betegnede som en klokke efter dagene uden stemme. Anfører Mette Vestergaard fejrede sin landskamp nummer 100 med en flot indsats, og hun kan ud over sejren glæde sig til en tur til London som en gave fra sponsoren i jubilæumsgave. »Næsten alt, hvad jeg rørte, fungerede i dag, og det er sjældent at spille en kamp med så lav en spildprocent, som jeg gjorde i dag«, sagde en meget glad dansk anfører og glædede sig samtidig over, at Danmark med sejren reelt kvalificerede sig til VM. Landstræner Jan Pytlick var også et stort smil efter sejren, for han havde lige som spillerne været en anelse nervøs, fordi ingen kendte den tjekkiske styrke ned til mindste detalje. »Jeg er ovenud tilfreds, og jeg synes, hele holdet leverer en fin indsats. I pausen sagde jeg til spillerne, at de skulle gøre arbejdet færdigt hernede, så der ikke kunne være nogen tvivl om udfaldet, og det gjorde de. Jeg tør godt sige, at vi er med ved VM«, konstaterede landstræner Jan Pytlick.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen