For Danmarks 20-årige tidligere juniorverdensmester i tennis, Kristian Pless, var det et nyt højdepunkt i en spæd seniorkarriere, da han i går i Edinburgh for første gang vandt en turnering på Challengerniveau. Sejren i de åbne skotske mesterskaber på grus var 30.000 kroner værd plus 50 ranglistepoint, som betyder, at Kristian Pless på den nyeste såkaldte entryliste, der offentliggøres i dag, formentlig rykker otte pladser frem til sin hidtil bedste placering som nr. 116 i verden. Resultatet betyder også, at Kristian Pless seedes højt, når det fra på onsdag går løs med kvalifikationen til årets anden Grand Slam-turnering French Open i Paris. At den unge dansker er i form forud for den turnering, der med rette kaldes for VM på grus, blev understreget i Edinburgh, hvor den topseedede Kristian Pless ikke afgav et eneste sæt i sine fem kampe og i finalen lukkede og slukkede mod spanieren Gorka Fraile (verdens nr. 214) med cifrene 6-3, 6-3 og i løbet af blot 67 minutter. I første sæt brød Pless til 2-1 og servede 3-1 hjem blankt. Spanieren kom tilbage med break til a' 3, men så brød Pless omgående igen og tog derefter 10 af sættets afsluttende 11 point. I andet sæt fulgtes spillerne ad, indtil danskeren brød afgørende til 5-3. Danmarks kvindelige topnavn Eva Dyrberg, som sideløbende var med i kvindernes åbne skotske mesterskab, nåede til semifinalen. Her blev hun bremset af tyskeren Syna Schmidle, som vandt 2-6, 6-4, 6-3. Carlsen tabte I den ungarske hovedstad Budapest søgte Danmarks landstidsskadede stjerne Kenneth Carlsen lørdag med et wildcard til en kvalifikationsturnering at få gang i et comeback efter mere end halvandet års pause. Han måtte dog allerede i første runde se sig slået 6-3, 6-3 af den 19-årige spanier David Ferrer (verdens nr. 309). »Det lykkedes mig aldrig at finde en rytme, og han spillede desuden virkelig godt. Men hovedsagen var, at jeg ikke mærkede smerter i skulderen og fik en god gang kamptræning. Så nu håber jeg på et nyt wildcard til en kvalifikation forud for næste uges challenger i Bukarest«, fortæller Kenneth Carlsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
LISTEN
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























