Grækenland kan fortsætte med at spille VM-kvalifikationskampe i juni. Det blev fastslået, da landet midlertidigt undgik at blive smidt ud af verdensforbundet (FIFA). FIFA har i nogen tid truet med at slette Grækenlands medlemskab på grund af den græske regerings indblanding i sammensætningen af græsk fodbolds styrende organer, hvilket ikke er tilladt ifølge FIFAs regler. Men på et møde mandag mellem FIFA, det græske fodboldforbund og repræsentanter fra den græske regering, blev en foreløbig aftale underskrevet af alle parter. Aftalen giver Grækenland tre måneder til at finde frem til en tilfredsstillende løsning på problemet, uden at grækerne risikerer sanktioner i denne periode. Dermed kan Grækenland trygt spille de kommende VM-kvalifikationskampe mod Albanien og England uden frygt for, at kampene annulleres. Parterne har med mandagens underskrift også forpligtet sig til at forsøge alle muligheder for at nå frem til et tilfredsstillende resultat inden for tre måneder.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce