Efter to ugers indlæggelse blev FC Københavns norske spiller Ståle Solbakken mandag udskrevet fra Rigshospitalet. Solbakken blev den 13. marts indlagt efter at være faldet om på FCKs træningsanlæg med hjertestop, men er nu blevet fundet rask nok til at forlade hospitalet. På fredag stiller den 33-årige nordmand op til et pressemøde, hvor han vil fortælle om sin traumatiske oplevelse. Om han på det tidspunkt vil være i stand til at komme med et bud på, om han fortsætter fodboldkarrieren, afhænger formentlig af, om Solbakken inden da har fået svar på de undersøgelser, som Rigshospitalet har foretaget med det formål at finde årsagen til hjertestoppet. Rigshospitalet oplyser mandag, at der endnu ikke er kommet svar på samtlige undersøgelser og prøver. Ståle Solbakken meddeler gennem Rigshospitalet, at han ønsker fred og ro indtil fredagens pressemøde.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen