Told- og skatteregion Esbjerg har underkendt to af de kontrakter, Esbjerg Ishockey Klub har med udenlandske spillere. De to spillere, canadieren Todd Sparks og svenskeren Daniel Jardemyr, har været beskattet efter den såkaldte forskerordning, som betyder, at de kun betaler 25 procent i skat. Men for at gå ind under ordningen kræver det, at de hver måned har en fast indtægt på minimum 49.200 kroner, og det forhold mener Told & Skat ifølge DR TV-Sporten ikke har været opfyldt. Told & Skat vil ikke kommentere den konkrete sag, men formand Lars Erik Johansen fra Esbjerg Ishockey Klub beklager afvisningen fra skattevæsenet. Esbjerg IK vil nu forsøge at forhandle sig frem til en løsning med Todd Sparks og Daniel Jardemyr. Enten at de går ned i løn, eller også er de færdige i Esbjerg Ishockey Klub.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce