Claus Bloch sørgede i dag for en perfekt dansk indledning på VM i orienteringsløb på hjemmebane, da århusianeren løb sig til bronze på sprintdistancen. På målstregen i Mindeparken i det sydlige Århus var Claus Bloch blot 1,7 sekunder efter vinderen Emil Wingstedt fra Sverige, der forsvarede sin guldmedalje på distancen. »Det er det her, jeg har drømt om i mange år. Jeg er vildt glad for at det lykkedes at få en medalje«, sagde Claus Bloch efter løbet. Tæt på guldet Men så tæt på guld og blot 0,8 sekunder fra sølv ærgrede han sig også. »Jeg var meget træt til sidst, så jeg tabte sikkert en smule tid til de bedste på den sidste del af banen«, sagde Claus Bloch. Den anden dansker i finalen Christian Nielsen blev nummer 12 med 44 sekunder op til Emil Wingstedt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand