Motorkøreren Tom Kristensen vandt natten til mandag dansk tid sæsonens første afdeling i den amerikanske Le Mans serie, da han sammen med sin nye italienske makker Rinaldo Capello kørte først over stregen på Texas Motor Speedway i Dallas/Fort Worth. Løbet blev en stor triumf for Audi, der besatte de to første pladser. Andenpladsen gik til Tom Kristensens tidligere partner Frank Biela, der nu er parret med Emanuele Pirro. Set med danske briller fik Le Mans-sæsonen en særdeles lovende indledning, idet Jan Magnussen sammen med australske David Brabham i deres Panoz-racer lige akkurat fik kæmpet sig ind på den sidste podieplads. Tom Kristensen, der sidste år triumferede i 24-timers udgaven af Le Mans, var en lettet mand efter sejren, der samtidig markerede Audis niende gevinst i træk i serien. Der skulle nemlig et mindre uheld til fra Emanuele Pirro til, før danskeren kunne overtage føringen i løbet. »Jeg er meget stolt af denne sejr, men jeg må indrømme, at vi ikke havde den hurtigste bil i weekenden. Jeg kunne ikke følge med Emanuele uden at presse dækkene for meget. Efter hans uheld overtog jeg føringen og gik så efter sejren«, sagde Tom Kristensen. Næste løb i serien er om 14 dage i Sebring, USA.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Og det bliver et problem for samfundet meget snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.