Svømmerne har fået mavekvaler ved Commonwealth Games

diarré. Bakterierne flyder åbenbart lidt for rigeligt i de bassiner, hvor svømmerne ved Commonwealt legene varmer op.
diarré. Bakterierne flyder åbenbart lidt for rigeligt i de bassiner, hvor svømmerne ved Commonwealt legene varmer op.
Lyt til artiklen

40 engelske og 12 australske svømmere klagede i dag over, at de lider af ubehag og diaré, og deres holdledere har kastet det kritiske blik på bakterieniveauet i det svømmebassin, hvor man varmer op før konkurrencerne.

LÆS OGSÅ Løbebaner er ikke klar til atletik-konkurrencer

»Vi må undersøge dette med det samme. Hvis vandet ikke er sikkert, så skal vi selvfølgelig ikke svømme i det«, siger legenes præsident, Mike Fennell.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her