Dansk verdensmester går efter OL-guld i 2012

satsning. Jonas Høgh-Christensen vender nu tilbage til træningen for at komme i medaljeform inden OL i 2012.
satsning. Jonas Høgh-Christensen vender nu tilbage til træningen for at komme i medaljeform inden OL i 2012.
Lyt til artiklen

Sejleren Jonas Høgh-Christensen er efter to år med sparsom træning klar til at satse fuldt ud på at vinde en medalje i finnjolle ved OL i London om to år.

LÆS OGSÅ Jonas Høgh-comeback får topprioritet

»Jeg kunne ikke lade være. Jeg var så heldig at vinde VM sidste år, og jeg har gået og haft en lyst til at komme tilbage«, siger Jonas Høgh-Christensen til DR Sporten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her