Fra Indien styrer danske Jacob Sporon-Fiedler et firma, der sælger illegal doping for millioner.

Jagten på mr. Jacob og de gyldne ampuller

Bag døren. Navnet Alpha-Pharma Healthcare dækker over et medicinal- firma i Indien med en dansk direktør, hvis produkter i stor stil bliver handlet på det illegale dopingmarked. Skat beslaglægger ofte firmaets varer på vej ind og ud  af Danmark. De tre nederste billeder er eksempler på konfiskerede produkter.
Bag døren. Navnet Alpha-Pharma Healthcare dækker over et medicinal- firma i Indien med en dansk direktør, hvis produkter i stor stil bliver handlet på det illegale dopingmarked. Skat beslaglægger ofte firmaets varer på vej ind og ud af Danmark. De tre nederste billeder er eksempler på konfiskerede produkter.
Lyt til artiklen

Kontorkomplekset rejser sig højt op over det evige lydtæppe af larm.

I den nordøstlige del af Indiens største by, millionmetropolen Mumbai, hoster knallerttaxier, biler og busser forbi det hvide højhus, mens de konstant dytter og overdøver politibetjentenes trillefløjter. Langt over gadernes palmer står teksten ’Sagar Tech Plaza A’ på bygningen. Forskellen fra det gængse danske bybillede er enorm. Men sammenhængen mellem dette sted i Mumbai og Danmark er langt tættere, end kulturkontrasterne og afstanden på 6.400 kilometer antyder. Navnet Sagar Tech Plaza A har nemlig optrådt på titusindvis af dopingmidler, som danske toldere har beslaglagt over de seneste år. Primært anabole steroider.LÆS OGSÅDansker står bag stort dopingfirma Stedet er direkte knyttet til firmaet Alpha-Pharma Healthcare. Dokumenter indhentet ved det indiske selskabsregister i Mumbai viser, at virksomheden er stiftet i december 2005 af tre danskere – en af dem er stadig direktør. Jacob Sporon-Fiedler, hedder han. Eller bare mr. Jacob, som han bliver kaldt i Indien. I de seneste syv år er Alpha-Pharma vokset konstant, og i dag florerer der så mange af virksomhedens produkter på det illegale dopingmarked i Danmark og mange andre lande, at de danske myndigheder betragter firmaet som en af de store spillere på sortbørsen. Så sent som i oktober beslaglagde Skat 1.600 ampuller med væksthormon fra Alpha-Pharma Healthcare. På det illegale dopingmarked har de en værdi på i omegnen af en halv million kroner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her