Sportsdøgnet: Danske sejlere fører World Cup i Frankrig

flyvende. Ida Marie Baad og Marie Thusgaard Olsen er godt sejlende for øjeblikket og fører World Cuppen i Frankrig.
flyvende. Ida Marie Baad og Marie Thusgaard Olsen er godt sejlende for øjeblikket og fører World Cuppen i Frankrig.
Lyt til artiklen

Ishockey. Legenden Jaromir Jagr tager endnu en tørn for sit land. Den nu 43-årige tjekke er med, når Tjekkiets VM-trup på fredag tager hul på VM i ishockey hjemme i Prag. Det meddelte det tjekkiske ishockeyforbund fredag aften. Jaromir Jagrs ja til landsholdet kommer til trods for, at han for et år siden meddelte, at han havde spillet sin sidste landskamp . Det gjorde han, da Tjekkiet havde tabt bronzefinalen med 0-3 til Sverige i Minsk sidste år.

Sejlsport.Ida Marie Baad og Marie Thusgaard ligger i spidsen af 49er FX-feltet ved World Cup-stævnet i franske Hyères. De danske europamestre, VM-sølvvindere og Årets Fund i dansk idræt 2014 har top-ti placeringer i seks ud af otte hidtidige sejladser, hvilket rækker til at give de to Aarhus-sejlere et pænt forspring før de sidste to dages konkurrencer. Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen ligger på sjettepladsen, mens Maiken og Anne-Julie Foght Schütt er nummer otte i feltet, der i alt tæller 39 både og har deltagelse af hele verdenseliten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her