Sportsdøgnet: U21-angriber slipper med skrækken og bliver EM-klar

LETTET. Et par ugers pause slipper Uffe Bech med efter sin skade i fredags.
LETTET. Et par ugers pause slipper Uffe Bech med efter sin skade i fredags.
Lyt til artiklen

FODBOLD. Frygten for deltagelsen i sommerens EM-slutrunde for U21 lurede, da Uffe Bech i fredags udgik i Superligakampen med Randers FC, så FC Nordsjælland måtte spille færdig med ti spillere på banen. Uffe Bechs skade i baglåret er dog ikke alvorlig, viste dagens skanning. »Bech forventes tilbage i fuld træning indenfor to-tre uger, hvis genoptræningen forløber efter planen, og han kan dermed nå at deltage i de sidste kampe af Alka Superligaen. Allerede på fredag skal Uffe Bech starte løbetræningen ifølge genoptræningsprogrammet«, oplyser klubben på sin hjemmeside.

BUNDESLIGA: Den tyske storklub, Schalke 04, er løbet ind i en række skuffende resutater efter at have ligget til Champions League-fodbold langt hen i sæsonen. Og nederlaget søndag til FC Köln var endnu en slem bet. Indstillingen var ikke i orden på banen, og manager Horst Heldt lovede at tage affære.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her