Sportsdøgnet: Emil Larsen rejser efter OB-skuffelse

VIDERE. Emil Larsen er glad for at komme videre med sin fodboldkarriere, der i OB ikke levede op til hans eller andres forventninger.
VIDERE. Emil Larsen er glad for at komme videre med sin fodboldkarriere, der i OB ikke levede op til hans eller andres forventninger.
Lyt til artiklen

EM-håndbold. Et skuffende ungarsk mandskab har efterhånden udspillet sin rolle ved EM i Polen efter det tredje nederlag i træk ved slutrunden. Fredag aften vandt Tyskland 29-19 over Ungarn i den første kamp i mellemrundens gruppe 2, hvor Danmark også befinder sig. Tyskerne leverede en overbevisende og helstøbt indsats, og sejren blev grundlagt allerede i første halvleg. Tyskland er nu med helt fremme i kampen om semifinalepladserne. Med sejren kommer tyskerne op på siden af Danmark og Spanien. Alle tre nationer har fire point, men Tyskland er noteret for en kamp mere.

Fodbold. Når EM-slutrunden i fodbold bliver afviklet i Frankrig den kommende sommer, vil dommerne få mulighed for at anvende mållinjeteknologi. Det meddeler Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), der har holdt møde i eksekutivkomitéen torsdag og fredag i Nyon. Den i øjeblikket karantæneramte Uefa-præsident, Michel Platini, var tidligere modstander af mållinjeteknologi, men forbundet har nu besluttet sig for at tage midlet i brug ved EM. Mållinjeteknologi vil også blive indført fra den kommende sæson i Champions League fra playoff-runden og frem, meddeler Uefa på sin hjemmeside. I Europa League vil mållinjeteknologi blive anvendt i gruppespillet og frem fra sæsonen 2017/18. Uefa har i øvrigt besluttet at vente med at afholde præsidentvalg, indtil Michel Platinis appeldag er blevet afgjort ved Den Internationale Sportsdomstol (CAS).

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her