Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Sportsdøgnet: Islands EM-målmand skifter til Superligaen

SUPERLIGASPILLER. I de kommende tre sæsoner skal Hannes Halldorsson spille for Randers FC.
SUPERLIGASPILLER. I de kommende tre sæsoner skal Hannes Halldorsson spille for Randers FC.

Fodbold: Der er god gang i klubskifterne for de islandske spillere, der sensationelt nåede kvartfinalen ved EM-slutrunden, og Superligaen får også tilført noget islandsk stjernestøv. Randers FC har som afløser for svenskeren Kalle Johnsson, der er solgt til Guingamp, skrevet en 3-årig kontrakt med målmanden Hannes Halldórsson, der spillede alle Islands 5 EM-kampe i Frankrig. 32-årige Halldórsson forlod islandsk fodbold i 2012 og har siden spillet for Brann, Sandnes Ulf og Bodø/Glimt i Norge samt hollandske NEC Nijmegen.

Atletik: Sara Slott Petersen, der forleden blev europamester på 400 meter hæk, løb årsbedste, da hun blev numemr tre på distancen ved et Diamond League-stævne i Monaco. Tiden 54,81 sekunder var bedre end i EM-finalen, men alligevel blev den danske løber slået af Eilidh Doyle fra Storbritannien og Cassandra Tate fra USA

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her