Smilet er blevet olympiske sølvvinderes varemærke

Smil. Det gode humør er så vigtig en del af OL-sølvvindernes spil, at cheflandstræneren holder øje med, om de smiler nok til hinanden.
Smil. Det gode humør er så vigtig en del af OL-sølvvindernes spil, at cheflandstræneren holder øje med, om de smiler nok til hinanden.
Lyt til artiklen

I løbet af sensommeren har Kamilla Rytter Juhl og Christinna Pedersen mødt det, de selv kalder ’en almindelig dansker’, der sagde: »Jeg gider ellers aldrig at se sport i tv, men jeres damedouble, den skulle jeg altså se«.

De har også været til reception hos dronning Margrethe, hvor kronprinsesse Mary, prins Joachim og prinsesse Marie med direkte reference til enkelte dueller kunne fortælle, hvordan de havde hoppet i sofaen under transmissionerne fra Rio de Janeiro.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her