Herning vandt grundspillet. Senere vandt de deres kvartfinalepulje. Og i semifinalen slog de nærmest problemfrit Esbjerg med 3-0 i kampe. Så Herning er favoritter til at vinde det danske ishockey-mesterskab, når finalerne mod Rødovre starter torsdag. »Herning har uden tvivl været turneringens bedste hold, så de er da favoritter«, siger Rødovres træner, Olaf Eller. Rødovre kvalificerede sig til finalerne efter en helt forrygende semifinalerunde og sejr over Rungsted, hvor taberne vandt de to første kampe og Rødovre som det første hold i historien vandt de tre følgende. Mental styrke »Men vi har vist en utroligt stor mental styrke og vilje i kampene mod Rungsted, så selvfølgelig går vi ind til finalekampene med en tro på, at det kan lade sig gøre. Vi har trods alt slået Herning i vores to sidste hjemmekampe«, siger Olaf Eller. Herning har vundet 29 af sæsonens 41 kampe og de har efter semifinalesejren over Esbjerg haft seks dages pause. Skulle de to hold komme ud i en eventuel femte og afgørende finale, har Herning hjemmebanefordel på Herning Isstadion, hvor de har sejret i 18 af 21 kampe, så hvad mener Olaf Eller, at Rødovre skal gøre for at sejre? »Vi skal tage en kamp af gangen, og nok lige bruge en enkel kamp til at se Herning an. Men ellers gælder det om, at vi skal spille vores tempofyldte, aggressive og offensive hockeyspil«, siger Olaf Eller. Første finale spilles på Herning Isstadion torsdag aften, mens en forhåbentlig femte kamp spilles samme sted søndag den 31. marts.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce