Heidi Tjugum kommer ikke til at vogte målet for Norge ved årets VM i håndbold. Viborg HKs norske keeper har meldt fra til slutrunden i Italien i december, fordi hun prioriterer sine studier højere end håndbolden. Den norske landstræner Marit Breivik oplyser dog til avisen VG, at Heidi Tjugum er klar til at træde ind på holdet med kort varsel, såfremt den anden målmand Cecilie Leganger skulle blive skadet. »I så fald stiller hun eventuelt op ved VM. Men det sker kun, hvis holdet er i en nødsituation«, siger Marit Breivik, der til trods for den nedslående besked betegner Tjugums beslutning som voksen. »Heidi har sagt, at det bliver lettere at kombinere fysioterapistudiet med landsholdet efter den 31. januar næste år, og det betyder, at hun kan være med i satsningen frem mod EM i 2002«, lyder det fra den norske landstræner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
-
De to håndværkere kan næsten ikke overskue, at strækningen er lukket for trafik: »Det her er fuldstændig vanvittigt«
-
Trump til Kongressen: 'Fjendtligheder' mod Iran er nu afsluttet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























