Superligaen i fodbold er efterhånden i overhængende fare for at være uden sponsor, når sæsonen indledes den 22. juli - om godt fire uger. Divisionsforeningen arbejder stadig i kulissen på at finde en sponsor, men direktør Claus Rode-Jensen kan ikke garantere, at det lykkes at finde en afløser for Bryggerigruppen, som stoppede efter den netop afsluttede sæson. »Vi taler løbende med klubberne om det, og vi har aftalt, at Divisionsforeningen skal finde en sponsor, som alle kan stå inde for og bakke op om. Sådan mener jeg også, at det skal være, for det er vigtigt, at alle står bag«, siger Claus Rode-Jensen. Direktøren har ingen bud på, hvornår en sponsor er fundet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce