Den danske badmintonspiller Peter Gade havde forventet, at det blev den kinesiske hovedstad Beijing, der løb med De Olympiske Lege i 2008. Afgørelsen passer ham fint, da den vil resultere i øget fokus på badminton. Den 24-årige dansker mener, at den store interesse for badminton i Kina vil være lig god reklame for sporten. Men det betyder også, at det bliver svært at være dansker på udebane. »Der kommer til at være masser af tilskuere, og mine modspillere vil være toptunede. Jeg ser det som en udfordring, og det er klart det bedste for badminton«, siger Peter Gade til Ritzau. Han er ikke overrasket over at det blev Beijing, da han mener, at der var lagt op til det fra starten. Peter Gade har spillet en stribe gange i Kina, og til trods for at faciliteterne ikke altid har været optimale, er han fortrøstningsfuld. »Jeg har blandede erfaringer med at spille i Kina. Der har nogle gange været problemer med faciliteterne, men rent organisationsmæssigt er de gode. De har disciplin, og med hårdt arbejde skal nok lykkes for dem«, siger han. Den politiske ballade om landet - der er beskyldt for at bryde menneskerettighederne - kan ikke undgå at påvirke Peter Gade. Men han har valgt at følge den officielle linie og håber på, at det store fokus omkring Kina vil få positive følger. »Det er svært at sige, om det er positivt eller negativt at de får den. Men med Legene får de svært ved at holde ting skjult for omverdenen, og det tror jeg er godt for, at der kan komme forandringer. Jeg følger linien, men hvis der for eksempelvis skulle komme sanktioner mod landet, vil jeg da følge dem«, siger Peter Gade.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.