Det danske kvindelandshold i håndbold indledte firenationersturneringen i Frankrig i aften med at besejre Rumænien med 34-26. Efter at have været samlet i 14 dage, havde landstræner Jan Pytlick frygtet, at det var en flok trætte spillere, han skulle sende på banen til den første kamp i turneringen, men i det første kvarter spillede Danmark nærmest fejlfrit. »Vi spillede godt specielt i angrebet, og det var næsten som en drøm det første kvarter. Derefter faldt niveauet lidt, men som helhed er jeg godt tilfreds. På trods af, at de scorede 26 mål, så fungerede vores forsvar strategisk godt. Jeg ved ikke, om jeg er overrasket - både og - men det er første kamp hernede, og vi skal nok bedømme det over flere kampe«, siger Jan Pytlick. Louise Pedersen blev dansk topscorer med otte mål, mens Lotte Kiærskou scorede syv, heraf fire på straffekast.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.