Danmark rangerer som nummer syv blandt de 18 seedede nationer, der i november skal kæmpe om VM i golf for tomandslandshold i Japan. Det danske hold består af Søren Hansen og Thomas Bjørn, der med sin 17. plads på verdensranglisten har sørget for den pæne seedning. De forsvarende mestre fra USA stiller ifølge planen op med verdensranglistens nummer et og tre, Tiger Woods og David Duval. Parret er ganske naturligt topseedet, men amerikanerne har på grund af terroraktionerne i hjemlandet endnu ikke officielt bekræftet deres deltagelse i turneringen, der markerer afslutning på sæsonen. Sydafrika, der kommer med Ernie Els og Retief Goosen, er andenseedet, mens Fijis Vijay Singh sammen med den ukendte Dinesh Khand skal forsøge at leve op til en seedning som nummer tre. Tomandsmesterskabet, der er den sidste af de fire årlige turneringer i World Golf Championship-serien, afvikles på The Taiheyo Club i Shizuka fra den 13.-18. november.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce