Det blev fynboen Allan Hansen, der i dag blev valgt til Dansk Boldspil-Unions (DBU) nye formand ved det årlige ordinære repræsentantskabsmøde på SAS/Radisson H.C. Andersen Hotel i Odense. 52-årige Allan Hansen vandt kampvalget om formandsposten for dansk fodbold over Henning R. Jensen, og han afløser Poul Hyldgaard, der træder af efter 11 år som formand. Allan Hansen fik 92 af de 145 stemmer. Henning R. Jensen fik 46 stemmer og syv valgte at stemme blankt. Den nye formands mærkesag var været samarbejde, og blandt hans styrker nævnes, at han ikke har været så længe i branchen, at han har fået for mange modstandere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand