Thomas Velin og avlshingsten Equest Carnute gik fredag videre til finalen i World Cuppen i springning, der rides i Leipzig i Tyskland. Det er første gang, en dansk springrytter er kvalificeret ikke blot til at ride World Cup-finalen, men også er kommet med i det smalle felt af 27 ryttere, der går videre fra de første to runder til den endelige finale, der rides søndag. Den 26-årige Thomas Velin sluttede som nummer 24 i torsdagens tidsspringning, men avancerede fredag til en samlet 17. plads. Den første kvalifikationsklasse blev vundet af en polsk rytter, mens den tyske OL-guldvinder Ludger Beerbaum vandt dagens springning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce