Vi glemmer det aldrig. Efter 0-0 mod England og 0-1 mod Sverige kom 2-1-sejren over Frankrig i den tredje slutrundekamp, og Danmark var i EM-semifinalen. Her brillerede Henrik Larsen som dobbelt målscorer, og Peter Schmeichel viste sin klasse med superredningen på Marco van Bastens forsøg i den nervepirrende straffesparkskonkurrence, som Kim Christofte sluttede af med i overlegen stil at lave sejrsmålet. Og så finalen, mod tyskerne: Peter Schmeichels mirakler mellem stængerne, Kent Nielsens fænomenale, akrobatiske redning, John 'Faxe' Jensens jeg-ramte-den-lige-i-røven-kanonskud til 1-0 og Kim Vilforts afgørende 2-0-scoring. Vi var europamestre - og hele fodbold-Danmark jublede i flere dage. Det er ti år siden nu, godt og vel. 26. juni 1992 førte Richard Møller Nielsen det danske landshold til den største triumf i fodboldhistorien på Nya Ullevi stadion i Göteborg. Hvert år har træneren og spillerne bestræbt sig på at kunne mødes og fejre triumfen, bl.a. med en opvisningskamp et sted i landet. På grund af VM-slutrunden blev dette års sammenkomst udsat til lørdag. En del af spillerne ses stadig regelmæssigt, eftersom de fortsat er beskæftiget i forskellige funktioner i fodbold, og en af dem er spiller på topplan endnu. 7-1 til EM-holdet Henrik Andersen, der blev så slemt knæskadet mod hollænderne, og Torben Frank, der var med i kampene mod Sverige og Frankrig, spillede fra start i går, da EM-holdet gav opvisning i Nykøbing Falster. Kent Nielsen var det hemmelige våben, der sad på bænken hele kampen, hvor Peter Schmeichels søn Kasper fik debut. Kasper kom ind i anden halvleg, og Peter Schmeichel rykkede frem som centerforward. Store Schmeichel var vild efter at score, men trods fem-seks kæmpechancer lykkedes det ham ikke. Én gang blev han vinket offside af VM-linjedommeren Jens Larsen, og det blev Schmeichel lidt sur over. Det forstår man vel egentlig godt. Det er jo set før, at Jens Larsen har vinket, når han ikke skulle . Torben Frank nettede tre gange, Flemming Povlsen, Henrik Larsen, Kim Vilfort og Torben Piechnik hver én i 7-1-sejren til europamestrene over B 1901 All Stars - og så blev skrevet masser af autografer bagefter.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























