Tennisspilleren Kenneth Carlsen er første mand i kamp, når Danmark fredag indleder Davis Cup-kampen mod Norge på Havreholm Slot i Nordsjælland. Dagens lodtrækning ville, at danskeren møder nordmændenes andensingle, Stian Boretti, i den første kamp i semifinalen i den euroafrikanske zone II. Den danske andensingle, Jonathan Printzlau, følger efter mod nordmændenes førstesingle, Jan Frode Andersen. Han ligger nummer 220 på ATP-singleranglisten og ligner en stærk modstander for danskerne. Lørdagens double byder på en dansk Davis Cup-debutant, når Kenneth Carlsen danner par med KB's Thomas G. Andersen. De sidste to singlekampe spilles søndag.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























