Turneringen, der skulle have bragt dansk kvindetennis frem i lyset - en international WTA-turnering i Århus - er blevet aflyst. Sponsorerne har svigtet og arrangørerne finder det ikke længere realistisk, at et beløb på 2,5 millioner kroner kan skrabes sammen inden 7. oktober, hvor turneringen skulle være begyndt. Leder af organisationskomiteen, Søren Hjorth, ærgrer sig over, at det ikke lykkedes at få Danmarks første professionelle kvindetennisturnering nogensinde op at stå. »Der er ikke nogen, der er mere ked af det her end mig. Det er en trist kendsgerning, for dansk tennis havde virkelig brug for turneringen. Vi har flere unge talenter, der kunne være blevet tildelt et wildcard og have prøvet at spille med i en international turnering«, siger han. Danmarks suverænt bedste tennisspiller Eva Dyrberg, som skulle have været trækplaster, ærgrer sig også over, at hun alligevel ikke for mulighed for at spille på hjemmebane. »Det er virkelig ærgerligt. Jeg havde glædet mig meget til at spille i Danmark, og arrangørerne har arbejdet virkelig hårdt for at få turneringen op at stå. Det er synd for dansk tennis«, siger hun.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























