Med en 13.-plads og et beskedent tidstab på 54 sek. på den 24,6 km lange holdtidskørsel i Valencia, som lørdag indledte den 57. udgave af Vuelta a Espana fik den eneste danske deltager Claus Michael Møller en start på den store spanske cykelrundtur, der overtrumfede hans egne forventninger. Den 33-årige kaptajn på det portugisiske Milaneza-MSS mandskab og hans holdkammerater noteredes for 27.15 min., mens Once, der var storfavorit til at triumfere i denne usædvanlige Vuelta-optakt, kørte på 26.21. Beloki i gult På det spanske superhold var Joseba Beloki, nr. 2 i årets Tour de France, først over målstregen, og det betyder, at han søndag optræder i den gule førertrøje. »Jeg havde frygtet, at jeg ville have sat meget mere tid til, for jeg regnede egentlig ikke med, at vores trup var særlig egnet lige netop til den disciplin. Jeg troede, at det ville blive lidt af et problem, at flere på holdet kun har været ganske lidt i aktion siden juli, men heldigvis blev det jo ikke tilfældet. Oven i købet havde jeg selv kanongode ben, og det er med til at styrke selvtilliden gevaldigt omkring fortsættelsen. Jeg var da lidt usikker på, hvordan det ville gå, fordi der trods alt er gået tre uger, siden jeg vandt Portugal Rundt, men den seneste uges hårde træning har åbenbart båret frugt, og det var herligt at mærke, hvordan formen er mindst ligeså god, som den var i Portugal«, fortæller Claus Michael Møller.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























