Søndagens kvartfinalen i mændenes pokalturnering i håndbold mellem Skjern og Bjerringbro er blevet studeret meget nøje på video hos taberne fra Bjerringbro. Og der er ingen tvivl hos midtjyderne. De blev snydt på et vigtigt tidspunkt i kampen og har nedlagt protest. Hændelsen, der nu har kastet en protest af sig, indtraf 10 minutter før tid, da stillingen var 19-19. Bjerringbro forlangte timeout, og tidtagerne fløjtede samtidig med, at Bjerringbros norske playmaker Geir Daniel Larsen var i gang med et hopskud. Utilfreds med dommerskøn Men dommerne fløjtede ikke timeout, og da nordmanden brændte skuddet, fik Skjern efterfølgende bolden, da dommerne vurderede, at bolden var sendt af sted, da fløjten lød. »Der er ikke sket en procedurefejl, men et forkert dommerskøn. Fejlen havde betydning for kampens udfald, og i ligende sager har det givet omkamp«, siger Bjerringbros direktør Jens Steffensen til Ritzau.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce