Det ser lovende ud for Kolding IFs videre deltagelse i pokalvindernes turnering i kvindehåndbold. Da der i dag blev trukket lod i Wien, slap Kolding for en af de barske og udmattende ture til Østeuropa, da det viste sig, at østrigske Dornbirn bliver modstanderen i fjerde runde, som svarer til ottendedelsfinalerne. »Det er glimrende. Holdet klinger ikke umiddelbart i mine ører, så det er positivt. Vi har gode kontakter til at få oplysninger omkring et østrigsk hold, og så skal vi ud på en kort tur. Desuden er det fint, at vi starter på udebane denne gang«, siger Jan Laugesen. Brugte ulovlig spiller I EHF Cuppen møder Slagelse formentlig det ungarske hold Debrechen på vej mod kvartfinalen. Der mangler dog fortsat en endelig afgørelse på kampen i tredje runde mod græske Artas. Artas blev frataget sejren i første kamp, da de brugte en russer uden spilletilladelse, men de har mulighed for at appellere afgørelsen. De første kampe spilles 15. og 16. februar med returkampe ugen efter.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview