Slagelse presset i EHF Cuppen

Lyt til artiklen

Der blev tirsdag i Wien trukket lod til kvartfinalerne i de europæiske klubturneringer i håndbold for kvinder. Slagelse skal i EHF Cuppens kvartfinaler møde det rumænske hold Oltchim Valcea. Opgaven ser ud til at blive ekstra hård, da det ikke umiddelbart tyder på, at Slagelse får lov til at købe hjemmebanefordel, som det er sket to gange tidligere i turneringen. »Vi har talt med dem i dag uden at få en afgørelse, men Valcea spillede også begge deres kampe hjemme i sidste runde, så det lader ikke til at de går med på den«, siger Slagelses formand, Bjarne Stenbæk til Ritzau. Kolding skal i pokalvindernes turnering møde Lokomotiva Zagreb fra Kroatien. Kampene spilles 15.-16 marts med returkampe 22.-23. marts.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her