15 minutter. Længere tid tog det ikke Celtic med danske Ulrik Laursen på banen i hele fodboldkampen at sikre sig adgang til UEFA Cuppens kvartfinaler. I torsdagens returopgør i fjerde runde ude mod Stuttgart på Gottlieb-Daimler Stadion scorede først Alan Thompson og siden Chris Sutton til skotsk 2-0 føring på et kvarter. Og med en 3-1 sejr til Celtic i den første kamp, skulle tyskerne derefter score hele fem gange for at gå videre som samlede vindere. Stuttgart kom dog 'kun' på tavlen tre gange og måtte nøjes med slutresultatet 3-2.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet end vælgerlussingen
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Han er en af verdens bedste på sit instrument
tema