Det blev til udebanesejr til Birmingham over Aston Villa i en kamp med to mål og to røde kort. Kampen blev spillet i et højt tempo, med masser af fight og efter 51 minutter gik det galt, da Aston Villas Dion Dublin nikkede en Robbie Savage en skalle. Det kostede kampens første røde kort. Udvisningen lagde dog ikke en dæmper på det voldsomme spil, og efter en times spil havde dommeren fløjtet hele 29 gange for frispark, skriver Bold.dk. Et kvarter før slutfløjtet scorede Birminghams Stan Lazaridis kampens første mål på et hovedstød. Tre minutter senere gik det galt for Aston Villas målmand Peter Enckelman, der ikke fik fat i en tilbagelægning, og i stedet kunne Geoff Horsfield score til slutresultatet 2-0. Kort efter fik Villas Gudjonsson sit andet gule kort efter en voldsom tackling på Matthew Upson. Med nederlaget kan Aston Villa blive involveret i kampen om at undgå nedrykning. Holdet er med nederlaget kun tre point foran Birmingham, der ligger tæt på bunden af Premier League.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























