Arsenals franske midtbanespiller Robert Pires er villig til midlertidigt at lægge fodboldstøvlerne på hylden. Aktionen sker for at vise sin støtte til den franske præsident Jacques Chirac og hans modstand mod krigen i Irak. »Sport er en vigtig ting i verden, men hvad der sker nu i Irak er langt væsentligere. Jeg er parat til at stoppe med at spille som en del af en antikrigsprotest. Vi bliver nødt til at tænke på alle de mennesker, alle de liv, som er i fare«, siger den franske landsholdsspiller ifølge den engelske avis The Sun til en fransk radiostation.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce