Peter Madsens angrebskonkurrent i Wolfsburg Tomislav Maric viste igen storform med en fuldtræffer, da det i eftermiddag blev til en 2-0-sejr hjemme på Volkswagen Arena mod Bochum i den tyske Bundesliga. Men det vækker næppe indre begejstring hos Peter Madsen, der på grund af en knæskade sad udenfor. Han er noteret for 147 minutter på banen siden slutningen af januar, og der er nu bare otte kampe tilbage til at overbevise Wolfsburg om, at lejeaftalen skal skiftes ud med et egentlig køb. En handel Brøndbys økonomi sukker efter. Schalke 04 skuffede Det lykkedes Schalke 04 at skuffe igen på hjemmebane ved kun at spille 1-1 mod 1860 München. Christian Poulsen sad udenfor med karantæne, mens Ebbe Sand ikke var den store angrebstrussel med bare to forsøg i 90 minutter. Smal sejr til Bayern München Topholdet Bayern München kørte en smal sejr hjem på 1-0 mod Hansa Rostock, og da Dortmund samtidig kun fik 0-0 mod Armenia Bielefeld, mangler Bayern München kun 12 point, før mesterskabet er hjemme.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø