Det danske dommerpar Jan Boye og Bjarne Munk Jensen skal lede den anden og afgørende finalekamp i dette års Champions League i håndbold for mænd. »Vi er utrolig stolte og glade for den kamp. Vi havde en forventning om, at vi skulle dømme en af Europa Cup-finalerne, men at det blev Champions League, er vi meget glade for«, siger Jan Boye til Ritzau. Kampen spilles søndag den 4. maj i Montpellier og står mellem Frankrigs Montpellier HB og det spanske storhold Portland San Antonio. Stopper karrieren efter OL Det er 13 sæsoner siden, at makkerparret fløjtede den første kamp sammen, og dommerkarrieren lægges på hylden efter OL i Athen næste år. Derfor er den prestigefyldte Champions League et skulderklap til den danske dommerduo, der i februar dømte VM-finalen mellem Kroatien og Tyskland på en så overbevisende måde, at de tyske tabere efterfølgende roste dem.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce