Det lykkedes ikke for det danske herrelandshold i volleyball med den nye amerikanske træner, Fred Sturm, i spidsen at sikre sig oprykning til A-gruppen. Lørdag blev Danmark besejret af Israel med 1-3, hvilket betyder, at israelerne sikrede sig oprykning. God start rakte ikke Danmark fik ellers en rigtig god start og vandt første sæt med 25-21, men herefter lykkedes det ifølge sportschef Mikael Trolle ikke at få serverne og blokaderne op at stå. Israelerne vandt de efterfølgende sæt med 25-19, 25-20 og 25-16. »Marginalerne var ikke på vores side, men israelerne har suverænt det bedste hold. Jeg synes, begge hold har fortjent at rykke op, men sådan er det desværre ikke«, lyder det fra Mikael Trolle. Kampen var på grund af konflikten i Mellemøsten flyttet til den tyrkiske middelhavsby Antalya.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























