Cameroun spiller finale på trods af dødsfald

Foe faldt om i semifinalen. Han blev erklæret død efter kampen. - Foto: AP
Foe faldt om i semifinalen. Han blev erklæret død efter kampen. - Foto: AP
Lyt til artiklen

Camerouns landshold vil søndag løbe på banen til finalen i Confederations Cup, hvor holdet møder Frankrig på trods af Marc-Vivien Foes død. Det oplyser en talsmand for FIFA til det britiske nyhedsbureau Reuters. Døde under kampen Foe døde under semifinalen mod Colombia torsdag aften, hvor han sidst i anden halvleg faldt om på banen. Han døde på trods af intensive genoplivningsforsøg, formentligt af et hjerteslag. »Deres program vil fortsætte som planlagt. Det kan jeg bekræfte. Jeg tror, at de besluttede at spille finalen i løbet af natten«, sagde FIFA's talsmand, der befandt sig i Camerouns træningslejr nær byen St. Etienne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her