Daniel Jensen så søndag rødt, da han blev vist ud for sin nye spanske klub Murcia, som ude blev besejret med 2-1 af Osasuna i La Primera. Murcia i bundregionen Daniel Jensen var ikke alene om at måtte forlade banen før tid, da også holdkammeraten Luis Carreras med sin anden advarsel måtte samme vej. Derudover var der seks advarsler i opgøret, der betød, at Murcia fortsat ligger i bunden - lige over nedrykningsstregen, mens Osasuna spillede sig op på fjerdepladsen med 14 point. Mallorca under stregen FC Københavns kommende modstander i UEFA Cuppen, Real Mallorca, tabte ude til Atletico Madrid. Mallorca ligger dermed til nedrykning på næstsidstepladsen med fem point. Storsejr til Valencia Mista Ferrer var den helt store spiller, da Valencia genindtog førstepladsen i ligaen fra Deportivo La Coruna. Med to mål og stort overblik var han hjernen bag en sikker 4-0-sejr til Valencia, der ikke levnede Espanyol den ringeste chance på Stadion Mestalla. Nyt hjemmebanenederlag til Barca Sent lørdag aften tabte Barcelona 0-2 hjemme til La Coruna, og dermed er presset på klubbens hollandske træner Rijkaard yderligere forstærket. Også fordi kampen afslørede, at Barcelona ikke har klassen til at presse et velorganiseret hold som La Coruna. Barcelona har ikke vundet på hjemmebane i turneringen i denne sæson og er allerede langt fra topholdene.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen